KÜBAYA GİDİYORUZ 30 OCAK-11 ŞUBAT 2024

2 sene önce gittiğimiz bu güzel ülkeye tekrara gidiyoruz dostlar. Gerçekleşmesi için 5 katılımcının olması yeterli olacak bu etkinlikte pandemi ve pandemi sonrası çok değişikliğe uğrayan Küba'yı (hem olumlu hem de olumsuz anlamda ) tadını çıkararak gezeceğiz
Önce biraz Küba'yı tanıtalım
Küba’nın sömürgeleştirilme sürecini başlatan Kristof Kolomb, buranın insan gözünün gördüğü en güzel yer olduğunu söylemişti. O tarihten itibaren Küba daima bir cazibe merkezi oldu. Yaklaşık dört yüz yıl adayı kendi denetimleri altında tutan İspanyollar Küba’yı “Yeni Dünya’nın anahtarı” olarak gördüler. Diğer sömürgelerinin büyük kısmını kolayca terk etmelerine rağmen, Küba’yı ellerinde tutmak için her yolu denediler. 1895’te başlayan Bağımsızlık Savaşı sırasında adada Küba nüfusunun altıda biri oranında İspanyol askeri vardı. Savaş Kübalıların zaferiyle sonuçlanmadı, çünkü adanın kendi hakkı olduğunu düşünen ABD devreye girerek Küba’yı işgal etti. Ardından, kendi denetimi altındaki hükümetler aracılığıyla bu değerli ganimeti istediği gibi şekillendirmeye koyuldu. Ta ki 1959’da Fidel Castro ve arkadaşları şaşırtıcı şekilde iktidara gelene kadar. Devamında, ABD’nin adayı tekrar ele geçirme ısrarı 1962’de dünyayı nükleer savaşın eşiğine kadar getirdi. Küba, 1970’lerin başında Sovyetler Birliği çizgisini kabul ettikten sonra da, “Doğu Bloku” ülkelerinden ayrıcalıklı bir pozisyona sahip oldu hep.
Günümüzde ise, Küba yoğun şekilde ilgi gören bir turizm ülkesidir. Küba, dünyanın en iyi purolarının, romun, devrimin, aşkın, –son, rumba, salsa, yeni trova gibi türler başta gelmek üzere– müziğin ve dansın ülkesi olarak yılda milyonlarca turisti ağırlıyor. Varadero, Ancón, Santa María, Pilar, Santa Lucía, Guardalavaca, Maguana gibi göz alıcı plajlara –ve Karayipler’in en iyi dalış mekanlarına– sahip olması da gördüğü ilginin temel sebepleri arasında. Ayrıca, akciğer kanseri, diyabet, vitiligo, sedef gibi hastalıklara karşı özgün ve etkili tedaviler geliştirmiş olması Küba’yı bir sağlık turizmi merkezi haline getiriyor.
Küba aslında 1600 irili ufaklı adadan oluşan bir takımadadır. Yaklaşık 110.000 km2’lik yüzölçümü ve 1250 kilometrelik uzunluğuyla Karayipler’in açık ara en büyük ülkesidir. Kuzeyinde ABD ve Bahamalar, batısında Meksika, güneyinde Jamaika, doğusunda Haiti yer alır.
8000’den fazla bitki türünü barındıran Küba, bitki örtüsü esas itibariyle yerli olan dünyadaki birkaç ülkeden biridir. Bir palmiye çeşidi olan Roystonea regia ve İspanyollar tarafından adaya ekilmiş olan şeker kamışı Küba’da yetişen bitkilerin en tipik örnekleridir. Bitki örtüsünün aksine, Küba’daki hayvan türlerinin önemli bir kısmı dışarıdan gelmiştir. Küba’nın ulusal kuşu Tocororo denilen Küba kemirgen gagalısıdır. Kafeslendiğinde öldüğü için özgürlüğün simgesi olarak görülür. Küba’da vahşi kara hayvanları ve zehirli yılanlar bulunmamaktadır.
Küba nüfusu 11.240.000’dir. Kadın-erkek oranının neredeyse eşit olduğu ülkede, toplumun % 65’i beyaz, % 22’si melez, % 12’si siyah, % 1’i Asya kökenlidir. Küba’daki ortalama yaşam süresi 76 yılı aşmaktadır. Nüfusun % 75,6 gibi büyük bir oranının kentlerde yaşadığı Küba’da 15 eyalet ve biri özel statülü Isla de la Juventud (Gençlik Adası) olmak üzere 168 şehir bulunur. Bu eyaletler, batıdan doğuya, Pinar del Río, Artemisa, Havana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spíritus, Ciego de Ávila, Camagüey, Las Tunas, Granma, Holguín, Santiago de Cuba ve Guantánamo’dur.
***
Dostlarım merhaba . Herkesin aklından mutlaka geçmiş niyetlenmiş bir yeri programımıza aldık. ANCAK  uyum göstermekte zorluk yaşayan, yemek seçiciliği bulunan ,bağımsız hareket etmesini seven arkadaşlarımıza uygun bir tur olmadığını belirtelim . AYRICA bizimle hiç yürümemiş veya az yürümüş arkadaşlarımızın kayıt onayları  REFERANS  ile yapılacaktır. Rehber olarak, biz geçen sefer son anda iptal olan Türkçe rehber yerine Kübalı İngilizceci rehber ile gitmek durumunda kaldık ve çok da iyi oldu aslında .Birçok sorunumuz hızlıca çözüldüğü gibi Türkçe ci rehberlerle öğrenemeyeceğimiz bilgileri öğrendik. Böyle bir durumda İngilizce bilen arkadaşlarımızın bilmeyenlere tercüme etmeleri gerekecektir. Bu durumu kabullenmeyenlerin katılmaması rica olunur.
AYRICA etkinlik 6 kişi olduğunda kesinleşecek ve ödemelerin yarısı talep edilecektir. Katılımcının vazgeçmesi halinde alınan ücret ancak vazgeçen kişinin kendi yerine birisini bulması halinde iade edilecektir.
TARİH 30 ocak - 11 şubat 2024
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: Argun Baydan
ÜCRET : 8-9 katılımcıda 670 EURO, 6-7 Katılımcıda 800 Euro, 5-6 katılımcıda 900 Euro
KONAKLAMA : Casa Particular konaklama (aile yanında konaklama )
SINGLE KONAKLAMA FARKI : Tüm etkinlik için 250 EURO dur
Ücrete dahil hizmetler:
Havaalanı karşılama; havaalanı-ev-havaalanı transferleri; 8 gün Türkçe veya İngilizce rehberlik hizmeti; Havana şehir turu; 1 saat üstü açık klasik Amerikan otomobil kirası c; Havana-Viñales, Viñalesc-Trinidad, Trinidad-Santa Clara-Varadero, Varadero-Havana transferleri; Buena Vista Social Club konseri veya Parizien Show; tüm Konaklamalar
NELER DAHİL DEĞİL:
Yemekler ( bir öğünü 5-10 euro gibi düşünmek lazım ), gidilen yerlerdeki gezme amaçlı ulaşımlar, alınacak yazılmayan herhangi bir hizmet ( trekking rehberliği, dalış faaliyeti vs ) Küba vizesi ( yaklaşık 70 Euro ), Yurt dışı çıkış harcı Kübaya Geliş ve dönüş uçak biletleriniz, Her türlü sigorta
KÜBA DA İLETİŞİM:
Yaklaşık 30 euro karşılığı alınacak mobil hatlar ile 6 GB internet sağlanabiliyor 2-3 kişiye bir ortak hat alıp organize olunabilinir. Ayrıca pansiyonlarda wi-fi hizmeti alınabilir.
VİZE BİLGİSİ: Vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. Küba vize ücreti 50 -70 € 'dur.
PARA : Küba artık TEK yerli para birimine sahip . PESO adlı bu para birimi yanı sıra menülerde Euro fiyatlara da yer veriliyor 1 euro=160-170 Peso olarak piyasada bozabiliyorsunuz.
YEME & İÇME: Küba’da yemek için alternatifleriniz mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lar dan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar bir çok yerde yemek yeme imkânınız mevcut. Yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasulye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor. Domuz etinin yanı sıra bol bol dana ve koyun eti ile uygun fiyatlara mevcut Ayrıca ahtapot istakoz gibi deniz mahsülleri de yiyebilirsiniz. Lokantalar hijyenik, yemekler leziz. Porsiyonların büyüklüğü ise yer yer değişebiliyor. Genelde her lokantada İngilizce iletişim kurabiliyorsunuz
KONAKLAMA: Küba turumuzda konaklamalarımız Casa Particular adı verilen yörenin kendine özgü misafirperverliğinin ve sıcaklığının yansıdığı yasal izinli evlerde olacaktır. Casa'ları tercih etmemizin nedeni tüketen bir turizmi değil; yaşayan ve yaşatan bir turizmi desteklememizdendir. Küba'nın yerel evlerinde yerel yaşayışı ve Küba'yı daha iyi hissedebileceksiniz. Odalar son derece temiz ve sürekli sıcak su var genelde tuvalet kağıdı havlu sabun sıkıntısı olmuyor. Şampuan ise yanınızda bulundurabilirsiniz.

Küba'da yapılacak çok şey gezilecek çok yer var. Biz son etkinliğimizde bunları nispeten netleştirdik buna göre bir program hazırladık
Ancak hiç bilmeyenler için Küba' da gideceğimiz yerleri size tanıtalım
HAVANA:
Küba’nın başkenti ve açık ara en kalabalık şehri olan Havana, adanın en önemli turizm bölgesidir. Küba’ya giden turistlerin önemli bir bölümü sadece burada konaklamayı tercih eder. Havana’nın kültürel ortamı ve gece hayatı ülkenin diğer şehirlerine göre çok daha canlıdır. Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi merkez, yani Eski Havana, şehrin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeridir. Eski şehir ve Merkez Havana esas olarak İspanyol egemenliğinin sonuçlarıyken, Vedado ve –Siboney ile konsolosluklar bölgesi Miramar başta gelmek üzere– Playa önemli ölçüde şehirdeki ABD etkisini yansıtır. Havana’daki yapılarda kolonyal İspanyol mimarisi, barok mimari, neoklasik mimari, art nouveau, art déco, eklektizm, movimiento moderno gibi tarzlar görülür. Bu bölgedeki en popüler plajlar şehre yaklaşık 20-30 km mesafede bulunan Playas del Este’dir.
VARADERO:
22 km boyunca uzanan bir kumsala sahip olan Varadero, Küba’nın en popüler plajı olduğu gibi, Karayipler’in de en büyük tatil bölgesidir. Matanzas’ın güney kısmında ise Zapata Bataklığı vardır. 1961’de ABD’nin desteklediği rejim karşıtı Kübalıların saldırısının yaşandığı Domuzlar Körfezi (Bahía de Cochinos) burada bulunur ve adanın en önemli dalış merkezlerinden biridir. Bu bölgede ayrıca, İspanyolların işgalinden önce adada yaşayan en gelişkin aborjin kabilesi olan Taínoların yaşam tarzını yansıtmak için yapılan turistik Guamá köyü vardır.
VİNALES VADİSİ :
Unesco’nun dünya kültür mirası listesindeki bu vadide yer alan geleneksel tütün çiftlikleri ve oval dağ görünümlü kaya yükseltileri (mogote) Küba kırsalının en çekici manzaralarından birini sunar. Viñales Vadisi, Amerika kıtasındaki en geniş ikinci mağara sistemine sahiptir.
TRİNİDAT
Amerika kıtasındaki en iyi korunmuş kolonyal şehirler arasında yer alan Trinidad’ın tarihi merkezi, zamanında adadaki şeker üretiminde ve köle ticaretinde temel bir konum edinmiş olan Şeker Fabrikaları Vadisi ile birlikte Unesco’nun dünya kültür mirası listesindedir. Bir “açık hava müzesi” niteliğindeki Trinidad, Küba’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Sancti Spíritus’un kuzey kısmında ise, Küba Devrimi’nin en önemli komutanlarından Camilo Cienfuegos’un müzesi vardır.
TASLAK İÇERİK :
1. gün (30 ocak ) sabahı Havanaya iniyoruz .İlk işimiz havalimanı çıkışının karşısındaki Cep telefonu bürosundan hatlarımızı almak. Sonrasında yürüyerek şehir turu ve arkasından Amerikan arabaları ile şehir turu Akşamına Parizien shova davtlisiniz. Konaklama Havana
2. gün(31 ocak ) yine Havana'yı gezmeye devam ediyoruz . Akşam açık ise La Fábrica de Arte Cubanoya gideceğiz Burası , Küba'nın Havana kentinde bir sanat galerisi ve kulübüdür. Fábrica'nın galerisi ve sahnesi eski bir yemeklik yağ fabrikasının içinde kuruldu ve o zamandan beri Havana'nın önde gelen gece kulüplerinden ve sanat galalarından biri olarak ün kazandı. Konaklama Havana
3. gün (1 şubat )sabah erkenden Vinales'e transfer olup pansiyon ( larımıza ) yerleşeceğiz . Hemen akabinde 2 saatlik bir at turu planlıyoruz (10-15 euro). Sonrasında Vinales merkezde latin müzik dinleyip yemeklerimizi yeriz. Konaklama Vinalesde
4.gün (2 şubat ) Kızılderili mağarası ve dağa yapılmış resimleri gezeceğiz. İsteyenler bisiklet kiralayacaklar isteyenler başka vasıtalarla gidecekler.
bunların orjinal isimleri Cueva Del Indigo - Mural De La Prehistoria Konaklama Vinales
5.Gün ( (3 şubat ) Bugün Trinidat'a 8 saatlik bir transferimiz var . Akşam üstü varacağımız Trinidat'ta gezmemek olmaz
6. Gün ( 4 şubat ) tren gezisi planlıyoruz. Şeker kamışı baronlarının malikanelerini gezip keyifli saatler geçireceğiz. Gideceğimiz yerin orjinal ismi Valle De Los Ingenios
Dönüşümüz 15:00 sonrasında Trinadat sokaklarına ve Trinidat gecelerine devam
7.Gün (5 şubat ) Parque natural el cubana ya yani Trinidat tabiat parkında olacağız burada 5 km lik bir yürüyüşümüz ve şelale göletinde yüzme keyfimiz olacak. Gidiş ve dönüş Amerikan arabaları ile olacak. Öğleden sonra ise trinidat'ın sahilinde deniz keyfi ve gün batımı yapacağı
8. gün (6 şubat )Trinidat'tan ayrılıp Varedero'ya geçme günümüz . Yol üzerinde Santa Clara şehrine uğrayıp Che müzesini ve Tren anıt müzesini ziyaret edeceğiz. akşam üst Varedero'da oluruz
9. Gün (7 şubat ) Bütün gün serbest zaman. rehber yok. Sahile gidip akşama kadar yatacağız
10.gün (8 şubat ) Sabahtan Havana'ya geçiyoruz. yaklaşık 2 saat sürecek yolumuz.
11. Gün ( 9 şubat ) Havana'da eksikleri tamamlamak için son günümüz dostlar
12. Gün ( 10 şubat ) sabah 8:40 daki uçağımıza yetişmek için 6:00 da pansiyondan çıkış yapacağız
AMA UÇAĞIMIZ 11 şubat sabah 9:00 da İstanbul havalimanına inmiş olacak
Evet dostlar program bu şekilde . Rehber hariç 5 kişi olunduğunda ücretin yarısını talep edeceğimizi hatırlatalım
Evet dostlar imkanları müsait olan dostlarımızı bekleriz. BURAYI TIKLAYARAK etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
NOT: OLASI FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ ETKİNLİK ÜCRETİNE YANSITMA HAKKIMIZ SAKLIDIR
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380