DOĞU KARADENİZ ŞELALELERİ & ŞAVŞAT & MACAHEL 15-20.07.2022

BU ETKİNLİK TURİZM BAKANLIĞININ VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ İSTEKLERİ ÇERÇEVESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR . GEREKİRSE BAKANLIKLARIN YÖNERGELERİ ÇERÇEVESİNDE VEYA OLUŞACAK AŞIRI ZAMLAR SEBEBİYLE ETKİNLİK VEYA ETKİNLİK AYRINTILARI VEYA ÜCRETİ DEĞİŞTİRİLEBİLECEKTİR
Göreceğimiz Şelaleler : Maral Şelalesi , Mençuna Şelalesi, Deliktaş Şelalesi, Bazgiret Şelalesi, Tamara Odaları Su atan Şelalesi
Diğer Göreceğimiz yerler:
Şavşat Balıklı göl, Bazgiret ( Maden Köyü ) , Macahel Gücü cami, Ahşap cami, Şavşat Karagöl
Gezinin tümünde trekkinglere katılım zorunlu değildir. Etrafta gezecek ve fotoğraflayacak yerler bulunmaktadır

TARİH : 15-20.7.2022
İÇERİK : DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & GEZİ & FOTOĞRAF
KONAKLAMA : ODA KONAKLAMA
SİNGLE KONAKLAMA FİYAT FARKI ilk 2 gece için 400 TL son 2 gece için 550 TL. İsteyenler kısmı ve komple single konaklama seçebilirler. Maden ( Bazgiret köyünde Single konaklama imkanı yoktur )
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ : ARGUN BAYDAN7
KATILIMCI LİMİTİ : 24 KİŞİ
ETKİNLİK ÜCRETİ : 3780 TL
ETKİNLİK FİYATINA DAHİL HUSUSLAR:
15 temmuz sabahında Trabzon'da başlayıp 20 temmuzda yine Trabzon'da sona eren tüm ulaşımlar, 5 gece 2 kişilik odalarda konaklama, 5 öğün akşam yemeği 5 öğün sabah kahvaltısı, rehberlik hizmeti.
FİYATA DAHİL OLMAYAN HUSUSLAR:
Belirtilmeyen öğünler , kişisel harcamalarınız, fiyata dahil kalemlere yazılmayayan herşey

ULAŞIM BİLGİLERİ (ONAYSIZ ALINMAMALIDIR )
GELİŞ (15 TEMMUZ )
Otobüsle gelecekler 9:00 da Trabzon otogarında , uçakla gelecekler 9:40 da Trabzon Havalimanında olmalılar
DÖNÜŞ: ( 2O TEMMUZ )
Otobüsle gidecekler Trabzon otogarından 17:00 dan sonra kalkacak otobüse, Uçakla dönecekler havalimanından17:00 dan sonra kalkacak uçaklara bilet almalıdırlar.
Evet dostlar program şöyle:
15 temmuzda aracımız bizi Trabzon havalimanından alıyor . Kahvaltı için vaktimiz yok maalesef . Herkes bir şekilde kahvaltısını yapmış olmalı . Yapmayanlar için kısa bir alışveriş molası verecek ve yola devam edeceğiz. İlk durağımız Sürmene. Burada bir bıçak imalatçısına uğrayacak hem de bir çay molası vermiş olacağız . Sonraki hedefimiz Mençuna şelalesi.
Mençuna Şelalesi, Kamilet Vadisinde yer alıyor. Şelale iki kademeli olarak akıyor. Birinci şelale 90 metreden dökülüp, 200 metrekarelik bir göl oluşturuyor. Bu gölün devamında ikinci kısım 10 metre yükseklikten dökülerek dereyle birleşiyor
Araçla vardığımız alandan şelaleye 20 dakikalık yürüyüş yolu var. Gelin duvağı gibi dökümlü bu şelale görenleri büyülüyor.
Bundan sonraki istikamet ise Şavşat
Karagöl . Şavşat İlçesi'ne 25 kilometre uzaklıkta olup, Sahara Karagöl Milli Parkı içindedir. Kamp ve Karavan Turizmi için ildeki en uygun yerlerdendir.
Bugün için önemli not verilen mola sürelerine uyulması çok önemli
Akşam 17-18.00 gibi Şavşattaki konaklama mekanımızda olmayı planlıyoruz.
2. gün sabah erkenden hareketle Tamara odaları Suatan şelalesi parkurunu yürüyeceğiz. Tarihi ve doğal güzellikleri bir arada barındıran, Aşağı Koyunlu Köyü’nden Kaymakamlık tarafından yapılan patika yolla yürüyerek ulaşılabilen, Ortaçağ döneminden kalan ve Tamara Odaları olarak bilinen bu mekan, geçmişte din adamlarının inziva alanı olarak kullanılıyormuş. Burada, bir cephesi tamamen doğal kayaya yaslanmış, biri kaya kilisesi olmak üzere, iki farklı mekan ve hemen bu mekanların üzerinde bulunan kayanın oyulması ile oluşturulmuş bir oda yer alıyor. Buradan 15 dakika uzaklıkta 60 m.den dökülen Suatan Şelalesi bulunuyor. 11 km lik bu parkur orta seviye . Konaklama yine dünkü mekanda
3. gün sabah erkenden Bazgiret ( Maden ) Köyüne gidiyoruz.
BAZGİRET ( MADEN ) KÖYÜ : ( https://taoklarceti.home.blog/2020/05/13/bazgireti/ )
Eski adı Bazgiret, ilçe merkezine uzaklığı 35 km’dir. Cancır yaylaları eteklerinde, kışları uzun süren bir köydür.
Kesin olarak bilinmemekle birlikte, Bazgiret adı vadideki bitki örtüsünden esinlenerek verildiği tahmin edilmektedir. Diğer bir olasılık ise, vadiye ilk yerleşen ailenin şimdiki Çimen soyadı yani gürcüce ise Bezgi-yent olarak geçen soyun olması sonucu, Bazgiret adının bu aile adından türemiş olabileceği de söylenebilir. Bunların hiçbiri kesin bilgi değildir.
Karadeniz bölgesinin, Artvin ilinin Karçal Dağları doğusunda Şavşat ilçe hudutlarında İmerhev olarak da adlandırılan yörededir. Köy adı ile adlandırılan Maden Köyü deresi 2500 m yükseklikteki Kotela dağında doğar, tamamı 5 şelaleden oluşan Maden Köyü şelalelerinden sonra köy arazisini bölerek köyün kuzeyinden doğusundaki Çağlayan Köyüne akar. Maden Köyü üç tarafı kaya ve ormanlarla çevrili bir vadidedir. Şavşata uzaklığı 36 km ve ortalama yükseltisi 1800 m yüksekliktedir. İmerhev bölgesinin bütün tipik özelliklerini Maden Köyünde bulmak mümkündür.
Karadeniz ikliminin hakim olduğu yörede iç kesimlere doğru, yer yer Doğu Anadolu bölgesi tesirlerinin de görüldüğü bir geçiş iklimi göze çarpar. İklim ve yükselti değişikliğine bağlı olarak flora ve fauna açısından zengin çeşitliliğe sahiptir.
Bu vadiye ilk yerleşimin yaklaşık 1000 yıl önce başladığı tahmin edilebilir. Burada 4-5 saatlik Bazgiret şelalesi yürüyüşü yapıyoruz . Sonrasında Bazgiret köyünde görmeye değer çok şey var dostlar. Bozulmamış doğası ve evleri ile keyifle gezecek ve fotoğraf çekeceğiz.
Konaklama Bazgiret köyünde (netleşmedi)
4. Gün sabah erkenden hareketle Deliktaş şelalesine gideceğiz. Bu şelalenin özelliği benzersiz görünümü. Burada biraz keyifli vakit geçirmeyi hak ettiğimizi düşünüyorum. Sonrasında istikametimiz Macahel. Konaklama Macahel'de
5. Gün Sabah erkenden hareketle Ufak Gürcü camisini Tahta camiyi görüp Maral Şelalesine geçiyoruz. Şelaleye girmek ve fotoğraf çekmek serbest. Gün içerisinde vakit kalırsa bal alışverişi yapmadan da gitmeyiz
6. gün yani 20Temmuz dönüş günümüz. Yol üzerinde bir çay fabrikasından, keyifli horon eşliğinde alışveriş yapmaya ne dersiniz ? Arkasından kurufasülye ve hava limanı.
Bittimi evet. Gelsin sıradaki :))
Evet dostlar programın ana hatları bu şekilde . Programı hava, yol, zaman ve gelecek bilgiler çerçevesinde haber vermeksizin önceden veya etkinlik sırasında değiştirme hakkımız olduğunu da hatırlatalım. Yemek ve alışveriş programlarını spontane yapacağız . Bazen zaman yetmeyecek kuruyemişler ile geçiştireceğiz. Ama inanın çok keyifli zaman geçireceğiz.
Evet dostlar faaliyete KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK mobil  uygulamamızı indirip kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır.
Ödemeler İSTENDİĞİNDE acente hesabına veya acente yetkilisine elden yapılmalıdır.
10 KİŞİ KAYIT OLDUĞUNDA ETKİNLİK KESİNLEŞECEK VE KAPORA TALEP EDİLECEKTİR.
Etkinliğe katılımdan etkinlik süresine 30 günden daha az süre varken vazgeçmeleri halinde kaparoları 2022 yılı 12. aya kadar iade edilecektir. Daha erken iptal yapanların kaporaları etkinlik bitiminden sonra 1 ay içinde iade edilir. Ama TÜM ERKEN VEYA GEÇ İPTAL durumlarında da iptal edenlerin yerlerine katılımcı bulunamaz ise iade yapılmayacaktır .
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb ) , vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, KAPORALAR İADE EDİLMEZ HATTA katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görüp kayıt olabilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380