İRAN KÜLTÜR GEZİSİ 14-22 EYLÜL 2024

FİYATA NELER DAHİL
8 GECE 9 GÜN
İSTANBUL - TEBRİZ UCAK BİLETİ DAHİL
TAHRAN - İSTANBUL UÇAK BİLETİ DAHİL
TEBRİZ - ŞİRAZ UÇAK BİLETİ DAHİL
7 GECE 4-5* OTEL KONAKLAMASI DAHİL
8 SABAH KAHVALTISI DAHİL
8 AKŞAM YEMEĞİ DAHİL
TÜM ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM DAHİL
TÜRKÇE REHBERLİK HİZMETİ DAHİL

Önemli: Etkinlik tarihi yaklaştığında günlerde uçaklara göre 1-2 günlük kaymalar olabilir.

TARİH :14-22.9.2024
İÇERİK: KÜLTÜR TURU
YER : İRAN
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: Argun Baydan 
KATILIMCI LİMİTİ : 24 KİŞİ
FAALİYET ÜCRETİ : 990-1150 USD
Ücrete dahil olmayan hususlar : Belirtilmeyen öğünler , Ören yeri giriş ücretleri ( Toplamda 50 USD tutar) kişisel harcamalarınız.

Kayıt olan ilk 10 kişiye ücret 990 USD olacaktır 
ÖDEME:
KAYIT OLUP 400 usd PEŞİNATI ÖDEYECEK . ALINAN KAPORALARIN İADESİ ANCAK YERLERİNE BAŞKA BİRİNİ BULMALARI HALİNDE YADA KENDİLERİNİN YADA 1. DERECEDE AKRABALARININ RAPORLU KAZA VEYA ÖLÜM HALLERİNDE YAPILIR
AYRICA ETKİNLİĞİ BİZİM İPTAL ETMEMİZ HALİNDE DE KAPORA VE ÜCRET İADELERİ -İRANDAKİ ACENTE BİZE İADE YAPARSA - YAPILACAKTIR
PROGRAM :

1 GUN : 14 eyül  / TEBRIZ
İstanbul Havalimanı dış hatlar terminali İran Air kontuarında,B9 9708 sefer sayılı uçuşun check-in işlemlerinin ardından Havayolları’nın uçağı ile saat …….. Tebriz’e hareket edeceğiz, yaklaşık 3,5 saatlik uçuşun ardından yerel saat ile ….. Tebriz’e varacağız.
Havaalanında bizleri bekleyen özel aracımız bizi alacak ve para bozdurma işlerimizi halledip , TEBRİZ şehir turu yapacağız, şehir turu bitiminden sonra otelimize akşam yemeğine gideceğiz.
Konaklama : Tebrizde – 4- 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
2 GUN :15 eylül  / KENDOVAN
Tebriz şehri İran’ın kuzey bölgesinde kalan Güney Azerbaycan olarak anılan en güzel beldelerden biridir. Şairler şehri olarak anılan bu muhteşem şehre resmen aşık olacaksınız.. Özellikle Türkiye’den geldiğinizi bilen dostlar sizleri kucaklayacaklardır.
Otelimizde Kahvaltının ardından İran’ın Kapadokya sı sayılan Kendovan’a doğru yola çıkacağız. Kendovan bizim Kapadokya ya benzer bir yerdir.. Tek farkı hala yerel halkın bu evler de yaşıyor olmasıdır. Buradan yerel ürünler satın alabilirsiniz, buradaki turumuzu bitirip, Tebriz merkeze dönüp Tebriz kapalı çarşıda alış verişe gideceğiz. Serbest zaman sonrası otelimize dinlenmeye geçiyoruz.Sabah kahvaltının ardından Tüm gün Tebriz şehrine gezeceğiz, Masalımsı bu şehir sizleri büyüleyecektir.
EL GÖLÜ
Eskiden Şah Gölü olan adı, İslam devriminden sonra El (Halk) gölü olarak değiştirilen Tebrize gidenlerin olmazsa olmaz dedikleri güzel yerlerden biridir.
Tebriz halkı yaz akşamlarında bu göl kenarında, piknik yapıp çadırlar kuruyorlar, bu yüzden yaz akşamları oldukça kalabalıktır.
ARG-E KALESİ
Arg-e Tabriz yani Tebriz kalesi önemli bir tarihi eser. 500 yıl önce yıkılmış olan bir caminin yerine yapılmış. Günümüze sağlam ulaşamamış olan kalede yıkık haldeki duvarları görünüyor…
BELEDİYE BİNASI
Saat kulesi olarak da anılan bu bina bir Alman mimarisinden örnektir. Müze olarak ta kullanılan bu bina da Tebriz’in eski fotoğrafları sergilenmektedir.
AZERBAYCAN MÜZESİ
İran Azerbaycan bölgesinden çıkarılan bir çok önemli eser burada paylaşılıyor. Gezilmesi gereken ender müzelerden biridir.
BLUE MOSQUE(GÖK CAMİ)
Tebriz de yine en can alıcı eserlerden biri olan ve tarihi Karakoyunlulara dayanan müthiş çinileri göz alan Gök camidir. Sizlerde bu eseri çok beğeneceksiniz.
ŞAİRLER MEZARLIĞI
İran halkının kültüre ve şairlere ne kadar önem verdiğini bu eşsiz yapıttan bir daha anlayacaksınız, Yüzlerce şairin kabrini barındıran bu merkezde Şehriyarın kabrini de ziyaret etmiş olacağız…
KAPALI ÇARŞI
Belki de hayatınız boyunca görebileceğiniz en büyük eski tarihi Kapalı Çarşı’yı da görmüş olacaksınız. Bin bir çeşit dükkanın yer aldığı bu pazarı dolaşıp alış verişimizde yapacağız….
Konaklama : Tebriz –4*- 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
3 GUN : 16 Eylül  / TEBRIZ - SIRAZ
Tebriz – Şiraz (Uçak Yolculuğu) Akşam 17:00 Tebriz Hava alanına gidiyoruz. Tebriz hava alanında iç hat uçuşu ile Şiraz Şehrine gidiyoruz. Bizi bekleyen aracımızla panoramik bir şehir turu yapıp Şirazın en güzel otellerinden biri olan Park Saadi otele geçiyoruz.
Tarihte Pers İmparatorluğu’nun başkenti olduğu için bünyesinde bir çok tarihi eser ve mekan barındırmaktadır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han Kalesi, Narenjestan Bahçesi, Vekil Camii ve Nasır el Mülk görülecek yerler arasındadır. Huzurlu bahçe şair Hafız Mozolesi ziyaretini yapıp otelimize dönüyoruz…
• Nasr El Müllk camisidir. Sabah saatlerinde vitrayların güneş ışınları altındaki dansını mutlak görün derim. Vitrayların yansımaları mükemmeldir.
• Vakil Bazaar Bizim kapalı çarşıya benzer çeşitli esnafın bulunduğu bir çarşıdır
• Vekil Cami Kompleksi
• Sheah-e Cheragh burası bir külliye gibi bir yerdir. Binlerce ayna ve kristalden oluşan cami ve kabir baş döndürücü güzelliktedir. İran’ın Şiraz şehrinde Şiilerin 8. imamı Ali er-Rızâ’nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed’in mezarlarının bulunduğu tarihi cami ve türbe. Seyyid Emir Ahmed’e verilen lakap olan Şah Çerağ “ışıklar şahı” anlamına gelmektedir.
Konaklama : ŞİRAZ –4- 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restorandadır
4 GUN : 17 Eylül    / - SIRAZ/ PERSOPOILİS
Bugün İran’a gidip te mutlaka görülmesi gereken bir tarihi bölgeye gideceğiz. Pers İmparatorluğu’nun başkenti olan Persepolis, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius (Dara) tarafından kurulan bu şehir bir nevi bizim Efesi andırmaktadır. Persepolis’te kral sarayları taşıma toprakla yapılan, tepesi 473 metre uzunlukta, 86 metre genişlikte ve 13 metre yüksekliği olan yapay bir tepe üzerinde bulunmaktaydı. Sarayların bulunduğu bu taraçaya iki geniş merdivenle çıkılıyordu. Merdivenlerin yan duvarları kabartma heykellerle doludur. Gerek Kiros’un Pasargadai’daki anıtsal mezarında, gerekse Persepolis’teki büyük saray kompleksinde Yunan mimarlar ve taş ustaları çalışmışlardır. • Persepolis Şirazdan 1 saat uzaklıkta 75-80 KM uzaklıkta bizim Efes Şehrini andıran tarihi bir kalıntılar şehridir. M.Ö . Dairus tarafından kurulan bu şehir nefes kesecek güzelliktedir.
***Bu gece otel konaklaması yoktur, gece yolculuğu yapılacaktır.
Konaklama : Bugün gece yolculuğu yapılacaktır.
Şiraz Yezd arasi 470Km 5:30 Saat Sürecektir
Konaklama : Yok ( Gece Yolculuğu Yapılacaktır)
Sabah Kahvaltısı : Yol üstü bir mekan veya kahvaltı Paketi
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan Otel veya Restoran
5.GÜN | 18 Eylül    Şiraz - Yezd
Çölün ortasında bir vaha olur mu ? Evet çölün ortasında bir vaha var, sizleri büyüleyecek olan bu eşsiz şehir, Ateş Tapınağı, Sessizlik Kulesi, Emir Çakmak Zaviyesi, daracık sokaklarıyla sizleri sizden alacaktır. Gece çölde yıldızları izlemek ve safari yapmak isterseniz, eğlence dolu gece sizleri bekliyor olacaktır.

• Rüzgar Kuleleri
• Mescid-i Cuma
• Amir Çakmak Cami Kompleksi
• Ateşkedah
• Yezd Sessizlik Kuleleri
Yezd isfahan arasi 310Km 4 Saat Sürecektir.
Konaklama : YEZD 4 – 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
6 GUN : 19 eylül  / ISFAHAN
Bugün 4 saat sürecek bir yolculuktan sonra defalarca gittiğimiz ve her gittiğimizde aşık olduğumuz İsfahan’a gideceğiz Öyle ki Nakşı Cihan meydanı, UNESCO dünya mirası listesinde olan bu müthiş meydan dünyanın en büyük 2. Büyük meydanı olarak anılmaktadır. İsfehan’da 100-150 yıl hüküm süren Türk hanedanlarından Safavilerden kalma, Ali Kapı, Şeyh Lütfullah cami, Şah cami gibi tarihi yapılarla çevrilidir. Yaz aylarında bir çok İran’lılın bulunduğu, buluştuğu bir yerdir, meydanın etrafında devletin koyduğu su sebilleri mevcuttur.
Konaklama : İsfehan 4 – 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
7.GÜN 20 eylül    İsfehan - Kaşhan
•Sio-se-pol Köprüsügece muhteşem bir görüntüye sahip bu yüzden gece görün derim, gündüz size fazla bir şey ifade etmeyebilir.
• Lütfullah Cami
• Ali Kapı Sarayı
• Kırk Sütün Sarayı(Çehel Sütun Sarayı)
Yezd İsfahan arasi 310KM 4 saat sürecek
Konaklama : İSFEHAN 4 – 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
8.GÜN 21 eylül   Kaşhan – Abyane- Tahran
Sabah İsfehandaki otelimizden ayrılıp yol üstündeki ilk durağımız, Abayane Köyüne gideceğiz, geçmişi 2500 yıla dayanan bu köye resmen aşık olacaksınız. Bir sonraki durağımız bir çok gezginin yol üstü durağı olan Kaşhan sade ve güzel bir şehir olan Kaşhan olacaktır.
Kaşan Çarşısı (Kashan Bazaar) ,Bozorg Ağa Cami ve Medresesi (Agha Bozorg Mosque) ,Sultan Amir Ahmad Hamamı ,Kashan Fin Bahçesi göreceğimiz yerler arasındadır.
Buradaki turumuzu bitirip Tahran’a doğru yola çıkıyoruz.
Konaklama : TAHRAN 4 – 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Akşam Yemeği : Konaklama Yapılan otel veya Restoran
9.GÜN 22 Eylül Tahran
İran’ın başkentinde farklı düşüncelere dalabilirsiniz… Tahran, şehrin modern yüzünün geleneksel yüzüne yenik düştüğü, tam anlamıyla bir zıtlıklar merkezi. Kuzey Tahran, zenginliğin, modernizmin sembolü iken, daha eski geçmişe sahip Güney Tahran, fakirliğin, muhafazakar dini bir yaşamın merkezi olmuş. 20 milyona yaklaşan nüfusuyla İran’ın tümünün bir minyatürü gibidir.

Tahranda gezilecek yerler..
1. Bazar-ı Bozurg
2. Gülistan Sarayı
3. Özgürlük Anıtı ( Azadi Kulesi)

Konaklama : TAHRAN 4* – 5 * Oteller
Sabah Kahvaltısı : Konaklama Yapılan Otelde
Bugün İran’daki son günümüz, eksik kalan rotalarımızı tamamlayıp, birde kapalı çarşıda alış veriş merkezi olan yerlerden alış verişimizi yapıp günümüzü sonlandıracağız… Turumuzu yaptığımız otobüsümüzle İmam Humeyni Uluslar arası hava alanına gidip 20:30 uçağı ile İstanbul’a dönüşe geçeceğiz…

Evet dostlar beğeneceğinizi umduğunuz bir programı beğeninize sunuyoruz. Geriye güzel dostlarımızın aramız katılması kalıyor .
Evet dostlar faaliyete KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK  uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır
ARAÇ YERLEŞİMLERİ ÖNDEN BAŞLANARAK KATILIM SIRASINA GÖRE YAPILACAKTIR
KİŞİLERİ OLASI İRANDA BAŞLARINA GELECEK KAZA HASTALIK VB DURUMLARDAN ACENTEMİZ SORUMLU TUTULAMAZ. SAĞLIK VE KAZA SİGORTASI KATILIMCILARA AİTTİR

İRAN HAKKINDA BİLGİLENDİRME
• İran’da hemen hemen her yerde Türkçe konuşan vardır
• Oldukça güvenli bir ülkedir.
• Mutfak kültürü bize benzerdir, Pirinç oldukça fazla tüketilir
• Alkol ve alkollü içkiler yasaktır.İRANA SOKMAYI KESİNLİKLE DENEMEYİN
• Tüm otellerde Wi-fi Mevcuttur
• Kadınların başörtü kullanması ve hatlarını kapatacak kıyafet giymesi zorunludur
• Pasaportunuza damga basılmadan İran’a giriş çıkış yapabilirsiniz.
• İran’a Kredi kartı geçerli değildir,
• Müze girişleri Türk vatandaşları için kişi başı 50TL dir.
• Çölde jeep safari 30 Dolar Gibidir. (Mecburi Değildir)
• Yemekler günlük olarak değişiklik göstermektedir.
• İran mutfağı kebab ve Safranlı Pilav ağırlıktadır.

*--Yurtdışına çıkış yapacak misafirlerimizin pasaport geçerlilik tarihi, çıkış yapılacak tarih ile arasında en az 6 aydan fazla geçerlilik süresi kalmış olması zorundadır.
İran kuralları gereği aşağıdaki konulara dikkat ediniz.
-İran’a alkol ürünlerinin girişi ve kullanımız kesinlikle yasaktır.
Gezilerimize katılacak olan bayan misafirlerin İran'a girişte diz altına kadar inen hırka, ceket, mont ya da tunik gibi bir kıyafet ile başörtüsü bulundurmaları gereklidir

Değerli Misafirimiz,

1. Tur’a kayıt anında rezervasyonun kesinleştirilebilmesi için kaparo ödenmesi gerekmektedir.
2. Tur hareket tarihinden 45 gün ve daha fazla olan sürelerde Tur Bedelinin en az %50’si ödenmiş olup hareket tarihine 15 gün kala bakiyenin kapatılmış olması gerekmektedir.
3. Tur’a Kayıt anında tur hareketine 15 gün ve daha az zaman kalmış olması durumunda tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
4. Yabancı para birimi cinsinden belirtilmiş olan tur bedelleri ödeme yapılacağı gün ve saatteki TCMB efektif satış kurları üzerinden TRL olarak ödenebilir.
5. Yukarıdaki şartların gerçekleşmemesi halinde rezervasyonunuz iptal edilebilir
6. Tur’a son kayıt tarihi yukarıda belirtilen tarihlerden 7 gün öncedir Sonraki talepler uçak ve/veya otel uygunluklarına göre kesinleştirilebilir.
7. Turumuz Minimum 14 Kişi ile hareket edecektir. Yeterli Kişi sayısı oluşmaması durumunda tur iptal edilir ve kayıt yaptıran misafirlerimize bu bilgi en geç tur tarihinden 7 gün öncesinde bildirilir.
8. Gezimizin rotasında kullanılacak araçlar ülke şartlarına ve kişi sayısına bağlı olarak klimalı konforlu araçlar kullanılacaktır.
9. Türkçe rehberlik hizmeti 10 kişi ve üzerindeki gruplarda sağlanmaktadır.
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380