ETİYOPYA GEZİSİ 29.11.2024

ETİYOPYA: Volkanik Rift Vadisi boyunca uzanan kurak topraklardaki Animist kabilelerden katı Ortodoks Hristiyanlara etkileyici kültürel zenginliği keşfetmek

Afrika Boynuzu’nda yer alan Etiyopya; Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya ülkeleriyle komşu. Afrika’nın toprak anlamında büyük ülkelerinden biri olan Etiyopya, Doğu Afrika’ya konumlanıyor. Kıtanın 2. En kalabalık ülkesinin başkenti yerel dilde "yeni çiçek" anlamına gelen Adis Ababa şehri.
Etiyopya, Liberya ile birlikte Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biri 1945 yılında Birleşmiş Milletler Topluluğuna üye olan ülke, Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesini, 1993'te yapılan bir halk oylaması sonucunda Eritre Cumhuriyetine kaptırdı. Böylelikle bir kara ülkesine dönüşen Etiyopya, ticaretinin büyük bir kısmını komşusu Cibuti’nin limanlarından gerçekleştiriyor. 
Bilim insanları tarafından Afar bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda 3 milyon yıllık insan iskeleti kalıntılarına rastlanılması, tarihî çağların başlamasından çok önceleri bile bölgenin, insan toplulukları için bir yaşam sahası olarak kullanıldığını gösterir. 1974 yılına kadar İmparatorlukla yönetilen ülke, iç ve sınır savaşları sonrasında Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti adını almıştır.
Ülkenin büyük bir bölümü yüksek stepler, volkanik vadiler ve düzlükler, 4050 metre yüksekliğe ulaşan dağlar ve çoğunlukla güney bölgelerde olmak üzere yağmur ormanlarından oluşuyor. Tarım ve hayvancılık en önemli geçim kaynaklarını oluştururken özellikle kahve ihraç etmektedir.

TARİH : 29KASIM - 6 ARALIK 2024 (Uçak saatlerine göre esneyebilir)
İÇERİK: KÜLTÜR GEZİSİ-TREKKİNG
KONAKLAMA : 7 GECE ODA , 1 GECE ÇADIR 
ETKİNLİK KOORDİNATÖRÜ : ARGUN BAYDAN
REHBER: ERSİN DEMİREL VE YEREL REHBERLER
Rehberlik İngilizce olacaktır tercümede ve bilgi aktarmada katılımcıların birbirlerine yardımcı olmaları gerekebilir.
ETKİNLİK ÜCRETİ: 1550 USD-1800 USD
Rehberler hariç 6-9 katılımcının olması halinde ücret 1800 USD, 10 ve üzeri katılımcıda ücret 1550 USD dır
Tüm etkinlik için SİNGLE KONAKLAMA farkı 250 USD dır
FİYATA DAHİL HUSUSLAR
Tüm transferler şoför ve yakıt,
Tüm ören yeri ve müze girişleri
Omo vadisi köy giriş ve fotoğraf çekimleri
7 gece (bir gece çadır ) konaklama + kahvaltı
3 akşam yemeği
Rehberlik
FİYATA DAHİL OLMAYAN HUSUSLAR:
İnternational (iSTANBUL- ADİS ABABA- iSTANBUL )ve
domestic flights ( (Adis-Jinka, Jinka-Adis, Adis Bahir Dar ve Gonder-Adis)
Ören yeri ya da müzelerde Video veya Kamera çekim ücreti
Laundry service
Kişisel harcamalar, internet, faks ve telefon
Rehber ve şoför tipleri
FİYATA DAHİL OLMAYANLARIN SİZE MALİYETİ NE OLUR:
İstanbul'dan Adis Ababaya geliş gidiş uçak bedeli yaklaşık 650 USD
Etiyopya içi 4 uçuş toplamı 750 USD
Günlük kiş başı 5-15 USD harcarsınız
Mecbur kalırsak (biletleri alırken belli olur ) gün uzarsa gün başına +50 USD kişi başı yaklaşık maliyet ilave olur 
Vize gidilmeden alınmalıdır ve bedeli 80 USD dır
KATILIMCI ALT LİMİTİ -REHBERLER HARİÇ 6 KİŞİ ÜST LİMİTİ REHBERLER DAHİL 16 KİŞİDİR.
Bu etkinlikte AdisAbabaya indiğiniz andan itibaren herhangi bir kaza hastalık vb durumlarda o ülkenin şartları ile sınırlı olacağınızı bilmelisiniz.  Aksaklık kaza hastalık vb durumlarda acente organizatör ve rehber olarak HİÇBİR SORMLULUĞUMUZ YOKTUR VE BEKLENMEMELİDİR. İnsan olarak elimizden yapacağımız gerçeği dışında. SEYAHAT SİGORTASI MUTLAKA YAPTIRILMALIDIR
ETKİNLİK ÖNCESİ AŞILAR VE YANINIAZA ALINMASI GEREKENLER SEYAHATLA İLGİLİ DİP NOTLAR HAKKINDA GEREKEN TÜM BİLGİLENDİRMELER YAPILACAKTIR

PROGRAM:
1.    Gün ( 29 KASIM ): İstanbul-Adis Ababa-Bahir Dar uçuşu
Öğlen  varacağımız Amahara Bölgesindeki Bahir Dar, Etiyopya’nın 3. en büyük kenti. İsmi ‘Deniz Kenarı’ anlamına geliyor. Bunun nedeni ülkenin en büyük gölü olan Tana Gölü kıyısında yer alması. Palmiye ağaçlarının gölgelediği geniş caddeleri ve parıldayan mavi göl sularının panoramik manzaralar oluşturduğu sevimli bir kent Bahir Dar. Havalimanında bizi karşılayan otobüsümüzle önce Tana Gölü’nde bir tekne turuna katılacağız. Tana Gölü, adalar üzerindeki tarihi kiliseler ve Mavi Nil Nehrinin kaynağı olması ile tanınıyor. Zege Yarımadası’ndaki Azuwa Maryam ve Ura Kidane Mihiret ile iki küçük adada yer alan Kibran St. Gabriel ve Entos Eyesu Manastırlarını ziyaret edeceğiz. 16. ve 18. yüzyıl haçlarından oluşan önemli ikonografi koleksiyonlarının yer aldığı bu dini yapılar, kültürel olarak eski geleneksel Etiyopya evlerinin bir yansıması. Eski evler yuvarlak bir formda, duvarlar kilden çatı ise sazlardan oluşuyor.
Tana Gölü aynı zamanda Mavi Nil Nehri’nin ana kaynağı. Mavi Nil yaklaşık 1500 kilometrelik yolculuk sonrası Sudan’ın Hartum Kentinde Beyaz Nil ile buluşarak Nil Nehri’ni oluşturuyor. Kilise turundan sonra Mavi Nil’in çıkış noktasına gidecek ve bu bölgede yaşayan Hipopotamları fotoğraflayacağız. Öğleden sonra şehir merkezine 35 kilometre uzaklıktaki yerli halk tarafından ‘Duman Çıkaran Su’ olarak tanımlanan Mavi Nil Şelalesi ve kent gezisi. Konaklama Bahir Dar.
2.    Gün ( 30 KASIM ) : Sabah kahvaltı sonrası 4 saatlik bir yolculukla Gonder Kentine gidiyoruz.  Minibüsümüz Tana Gölü kıyısı, pirinç tarlaları ve Simien Dağları manzarası eşliğinde bizi eski başkent Gonder Şehrine ulaştıracak. Bugün keyifli bir gezi ile Fasıl Ghebbi Kale ve Saray Kompleksi, Debra Birhan Selassi Kilisesi ve Fasil Hamamı gibi tarihi mekanları ziyaret edeceğiz.  
Fasıl Ghebbi Kale ve Saray Kompleksi, 1979 yılında Unesco Dünya Mirası listesine dahil edilmiş. Kral Arthur Efsanesiyle ilişkilendirilen ünlü Camelot Sarayının Afrika versiyonu olarak niteleyebileceğimiz Fasıl Ghebbi’nin görkemli yapıları, ziyafet salonları ve eski bahçeleri arasında dolaşırken tarihin şatafatlı yaşamın ve entrikalarından izler sunacak bizlere. Ardından Fasiladas ile 1. Iyasu’ya atfedilen Fasiladas Hamamı’nı ziyaret ediyoruz. Kenarında küçük bir sarayın bulunduğu büyük bir dikdörtgen havuz ve ağaç köklerinin yılankavi bir şekilde toprak üstüne yayıldığı huzurlu bir bahçeden oluşan mekan, Ocak ayında dini törenlere ev sahipliği yapıyor.
Kent ziyaretimize ülkenin en ünlü kültürel değerlerinden biri sayılan 'Debre Birhan Selassie Kilisesi ile devam ediyoruz. Etiyopya’ya niçin 2. Kudüs imajının verildiğini, kilisenin içindeki fresk, ikon ve süslemeler bize ziyadesiyle gösterecek. Konaklama Gonder Kenti
3.    Gün ( 1 ARALIK ) : Kahvaltının ardından Etiyopya’nın en güzel parklarından biri olan Gonder şehrine 120 kilometre mesafedeki Simien Dağları Ulusal Parkında çadır kamplı iki günlük yürüyüş etkinliği yapacağız. 
Olağanüstü biyolojik çeşitliliği ve muhteşem manzarası nedeniyle UNESCO Dünya Mirası listesindeki Simien Dağları Milli Parkı'na açılan kapı olan Sankabar'dan giriş yapacağız. Etiyopya’nın en yüksek dağı olan 4550 metrelik Ras Dashen zirvesine ev sahipliği yapan ulusal parkın ismi Amharca ‘Kuzey’ anlamına geliyor. İlk gün 4 saatlik bir yürüyüş sonrasında geceyi yıldızları seyrederek çadırda geçireceğiz.
4.    Gün ( 2 ARALIK ): Turumuzun bu outdoor etkiliği bölümü Jinbar Şelalesi yürüyüşü ile devam edecek. Öğleden sonra Gonder kentine transfer. kONAKLAMA GONDER KENTİNDE  
5.    Gün: ( 3 ARALIK ) sabah erkenden Başkent Adis Ababa’ya uçuş. Konaklama Adis Ababa Deniz seviyesinden yaklaşık 2355 metre yüksekliğe konumlanan Adis Ababa şehri, zengin kültürel mozaik dokusu ile ilgi çekici. Yaklaşık 80 farklı dilin konuşulduğu, Ortodoks Hristiyan ve Müslümanların ağırlıklı olarak yaşadığı kentin ismi ‘Yeni Çiçek’ anlamına geliyor. Bugünkü gezimize Etiyopya Tarih Müzesi ile başlıyoruz. Kuşkusuz sadece müzenin değil insanlık tarihinin en önemli eserlerinden biri Lucy İskeleti. Dünya uygarlığının ilk insan fosilinin adı, bulunuşunu kutlamak için verilen akşam yemeğinde dinlenilen Beatles grubunun ‘Lucy in the Sky with Diamonds’ parçasında adı geçen kızdan esinlenilerek konulmuş. 1974 yılında Fransız Maurice Taieb ile Amerikalı Paleontolog Donald Johanson tarafından Etiyopya’nın Hadar Bölgesinde bulunan Australopithecus afarensis fosili, yaklaşık 3,2 milyon yıl yaşında ve 105 cm boyunda. 
Müze sonrası hızlıca Kutsal Teslis Katedrali, Medhanealem Katedrali, St. George Kilisesi, Kızıl Terör Şehitler Anıtı, Unity Parkı, Meskel Meydanı, Entoto Parkı, Friendship Parkı, Yekatit Anıtı, Derg Anıtını gezeceğiz KONAKLAMA ADİSABABA
6.    Gün ( 4 ARALIK ) Sabah erkenden havalimanına gideceğiz. Uçuşumuz Etiyopya’nın en renkli dünyası olarak niteleyeceğimiz Omo Vadisi. 
Etiyopya'nın güneyine konumlanan Omo Vadisi (Omo-Bottego olarak da bilinir); modern hayattan uzak, kendi özgün kültürlerini yaşayan seksene yakın yerli kabilenin yaşadığı dünyanın en ilginç coğrafyalarından biri. 
Tamamı Etiyopya sınırlarda olup 760 kilometrelik yolculuk sonrası Kenya topraklarındaki Turkana Gölü'ne akan Omo Nehri, ülkenin en uzun akarsularından biri. Jeolojik ve arkeolojik açıdan da zengin olan havzada çalışma yapan Fransız ve Amerikan araştırmacılar; Buzul Çağı ve Pliyosen'e tarihlenen kazılarda insan fosillerine rastlamışlar. Australopithecine ve Homo cinsine ait fosiller ile birlikte, en eskileri 2,4 milyon yıl öncesine dayanan kuvarsitten yapılmış aletler bulunan bölge,1980 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiş. 
Arba Minch ve Jinka havalimanlarından giriş yapılan bölgede Ari, Banna, Dasani, Dorze, Hamer, Karo, Mursi başta olmak üzere doğal yaşamı (modern hayatı benimseyenlere göre ilkel!!!) hayata geçiren, kamışlardan basit kulübelerde oturan, animizme inanan, binlerce yıllık gelenek ve ritüellerini sürdüren, yarı çıplak bedenleri boyalı, rengarenk takıları, ilginç dövmeleri olan yerli kabilelerle dünyanın farklı bir boyutunu keşfedebilirsiniz.
Jinka Havalimanında yerel rehber bizi karşılayacak ve hemen otele transfer olarak bavulları bırakacağız. Öğle yemeği sonrası sıradağlar ile yemyeşil ormanlar ve tarlalar arasından Turmi Köyü yakınlarındaki Hamer Kabilesini ziyaret ediyoruz. 
(Eğer zaman kalırsa Mago Milli Parkı’nın kuzey bölümünde yaşayan Ari Kabilesini ziyaret edeceğiz. Çok büyük hayvan sürüleri ve bereketli topraklar sahip olan bu büyük kabile; kahve, tahıl, meyve ve bal üretimi yaparlar. Halkın genelinin yüzünde piercing dediğimiz demir takılar dikkat çekmektedir. Bedenlerini tıpkı diğer kabileler gibi kireçle boyarlar) 
Akşam konaklama Turmi Köyü. 

7. Gün (5 ARALIK) Sabah kahvaltısı ardından 60 kilometrelik bir yolculuk ile Omo Vadisi’nin kalbindeki Karo Kabilesinin Omo Nehri Kıyısındaki köyünü ziyaret ediyoruz. Yol boyunca Akasya ağaçları üzerindeki karakovanları, dev karınca yuvaları ve ilginç manzaraları fotoğraflamak için sık sık duracağız. 
Yaklaşık 3.000 kadar üyesi bulunan Karolar; tarımda sorgum, süpürge darısı, mısır ve fasulye yetiştirirler. Hayvancılık küçükbaş olarak yapılır sebebi ise çeçe sineğinin verdiği rahatsızlıktır. Diğer kabilelerde olduğu gibi karo kabilesinde de kadınlar göğüsleri açık şekilde gezerler ve deri etekler kullanırlar. Saçlarına su, tereyağı ve kırmızı kil karışımı olan karışımla bakım yaparlar. Erkeklerin renkli boncuklarla topuz yaptıkları saçları ön plana çıkar. Özellikle çenelerini delip, bu deliklere renkli çubuklar takmaları bir hayli ilgi çekici. Diğer Omo kabilelerinde olduğu gibi karo kabilesinde de saça takılan tüyler ve vücuttaki çizikler gücün, galibiyetin ve sosyal statünün göstergesidir.
Kadınlarda ve erkeklerde vücuda yapılan dövmeler amaç olarak farklıdır. Bir karo kadını güzellik için dövme yaparken erkek ise güç gösterisi için dövme yapmaktadır. Hacamat adı verilen bu dövme şekli, derinin önce jiletle kaldırılması ve ardından yerine kül konulmasıdır. Burada amaç yaranın iltihap kapıp şişmesidir. Dans törenlerinden önce tüm karo halkı vücudunu kireç ve tebeşirle boyar. Yüze siyah, kırmızı, sarı ve beyaz gibi renklerle desenler çizilmektedir. Dans figürleri Masailer ile benzerlik gösterir. Erkek en yükseğe zıplamaya çalışır ve sonra kadın gelir kendine uygun olan erkeği seçer. Dansın amacı çiftleri birleştirmek olduğu için sadece dolunay çıktığı zaman tören yapılır.  Erkekler Donga denilen sopalar ve ağaçtan yapılmış yastıklarla gezerler. Bu sopaları sadece kabilenin meclisi tarafından cesaret onayı almış olan kişiler kullanabilir.
Karo Kabilesi sonrası Kangaten Köyü yakınlarındaki Nyangatom (Bumi) Kabilesine gidiyoruz. Yaşam alanları Omo vadisi ile Sudan topraklarına yayılan Nyangatomların yaklaşık 6000 üyesi olduğu tahmin ediliyor. Tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağlayan kabile kadın ve erkekleri renkli boncuklar ve dudak halkaları ile dikkat çekerler. Erkekler öldürdükleri insan ve hayvan sayısı kadar vücutlarına kesici cisimlerle çizikler atarlar. Halk, su ve besin kıtlığı yaşandığı mevsimlerde başka bölgelere göç eder. Cesaretleri ve savaşçı yapılarıyla tanınırlar. 
Öğle yemeği Turmi köyünde. Yemekten sonra Dimeka Köyündeki haftalık renkli pazara uğruyoruz. İsteyenler alışveriş yapabilir, dileyenler ise bol bol fotoğraf çekebilir.  Akşam konaklama için Turmi  Köyünde
8.    Gün ( 6 ARALIK ): Sabah erkenden kalkıp kahvaltı sonrası Mago Ulusal Parkı içinde yaşayan Omo vadisinin en popüler kabilesi Mursileri ziyaret ediyoruz.
Yaklaşık 7500 Mursi yılda iki kez yaz ve kış aylarında yerlerini değiştiriyorlar. Mursi Kabilesini diğer benzerlerinden ayıran en önemli fark kadınların dudaklarında bulunan tabak veya plakalardır. Bu tabaklar ilk olarak 15 veya 16 yaşlarında genç kızlara takılıyor. Alt dudakta bir delik açılıp kil ya da tahtadan yapılan bir tabak yerleştiriliyor. İlginç olan söz konusu bu tabağın boyutu kadının değerini gösteriyor. Ayrıca kadınlar güzelleşmek ve çekici görünmek için vücutlarında şekiller oluşturuyorlar. Önce sarı akasya ağacının dikenleriyle deriye kesik atıyorlar, sonra deriyi kaldırıp, içine kül dolduruyorlar. Bunu yapmalarının nedeni enfeksiyon oluşması ve derinin şişmesi. Bu şişkin görüntünün muhafaza edilmesi için ise üzerine mangal kömürü basıyorlar. Tüm bunlar yapılırken de ağlamamayı koşul koyuyorlar. Erkekler ise yüz ve vücutlarında beyaz boya ya da kireçle desenler uyguluyor. Kadınlar ve erkekler arasındaki birliktelik iki erkek arasında yapılan yarışmada belli oluyor. İki erkek karşı karşıya gelir ve ellerine ‘Donga’ adı verilen sopa verilir. Dövüşü kazanan erkek bir grup kadın arasına yollanarak seçilen bir kadınla evlendirilir. 
Hızlı bir öğle yemeği sonrası14:05 uçağı ile Jinkadan Adisababaya 23:00 da da    Adis Ababadan  kalkacak uçakla ülkemize dönüyoruz. 
9.    Gün : ( 7 ARALIK ) UÇAĞIMIZ YEREL SAATLE 4:30 DA İSTANBUL havalimanında oluyor.

Evet dostlar imkanları müsait olan dostlarımızı bekleriz. Bunun için BURAYA TIKLAYARAK uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır

Rehberler hariç katılımcı sayımız 6 olduğunda etkinlik kesinleşecek Kaporalar ( % 40) toplanacak akabinde uçak biletlerinin alımına geçilecektir


UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
 
NOT: OLASI FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ ETKİNLİK ÜCRETİNE YANSITMA HAKKIMIZ SAKLIDIR
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın, taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz .
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380