KÜBA 21.01-4.02.2023

Küba’nın sömürgeleştirilme sürecini başlatan Kristof Kolomb, buranın insan gözünün gördüğü en güzel yer olduğunu söylemişti. O tarihten itibaren Küba daima bir cazibe merkezi oldu. Yaklaşık dört yüz yıl adayı kendi denetimleri altında tutan İspanyollar Küba’yı “Yeni Dünya’nın anahtarı” olarak gördüler. Diğer sömürgelerinin büyük kısmını kolayca terk etmelerine rağmen, Küba’yı ellerinde tutmak için her yolu denediler. 1895’te başlayan Bağımsızlık Savaşı sırasında adada Küba nüfusunun altıda biri oranında İspanyol askeri vardı. Savaş Kübalıların zaferiyle sonuçlanmadı, çünkü adanın kendi hakkı olduğunu düşünen ABD devreye girerek Küba’yı işgal etti. Ardından, kendi denetimi altındaki hükümetler aracılığıyla bu değerli ganimeti istediği gibi şekillendirmeye koyuldu. Ta ki 1959’da Fidel Castro ve arkadaşları şaşırtıcı şekilde iktidara gelene kadar. Devamında, ABD’nin adayı tekrar ele geçirme ısrarı 1962’de dünyayı nükleer savaşın eşiğine kadar getirdi. Küba, 1970’lerin başında Sovyetler Birliği çizgisini kabul ettikten sonra da, “Doğu Bloku” ülkelerinden ayrıcalıklı bir pozisyona sahip oldu hep.

Günümüzde ise, Küba yoğun şekilde ilgi gören bir turizm ülkesidir. Küba, dünyanın en iyi purolarının, romun, devrimin, aşkın, –son, rumba, salsa, yeni trova gibi türler başta gelmek üzere– müziğin ve dansın ülkesi olarak yılda milyonlarca turisti ağırlıyor. Varadero, Ancón, Santa María, Pilar, Santa Lucía, Guardalavaca, Maguana gibi göz alıcı plajlara –ve Karayipler’in en iyi dalış mekanlarına– sahip olması da gördüğü ilginin temel sebepleri arasında. Ayrıca, akciğer kanseri, diyabet, vitiligo, sedef gibi hastalıklara karşı özgün ve etkili tedaviler geliştirmiş olması Küba’yı bir sağlık turizmi merkezi haline getiriyor.

Küba aslında 1600 irili ufaklı adadan oluşan bir takımadadır. Yaklaşık 110.000 km2’lik yüzölçümü ve 1250 kilometrelik uzunluğuyla Karayipler’in açık ara en büyük ülkesidir. Kuzeyinde ABD ve Bahamalar, batısında Meksika, güneyinde Jamaika, doğusunda Haiti yer alır.

8000’den fazla bitki türünü barındıran Küba, bitki örtüsü esas itibariyle yerli olan dünyadaki birkaç ülkeden biridir. Bir palmiye çeşidi olan Roystonea regia ve İspanyollar tarafından adaya ekilmiş olan şeker kamışı Küba’da yetişen bitkilerin en tipik örnekleridir. Bitki örtüsünün aksine, Küba’daki hayvan türlerinin önemli bir kısmı dışarıdan gelmiştir. Küba’nın ulusal kuşu Tocororo denilen Küba kemirgen gagalısıdır. Kafeslendiğinde öldüğü için özgürlüğün simgesi olarak görülür. Küba’da vahşi kara hayvanları ve zehirli yılanlar bulunmamaktadır.

Küba nüfusu 11.240.000’dir. Kadın-erkek oranının neredeyse eşit olduğu ülkede, toplumun % 65’i beyaz, % 22’si melez, % 12’si siyah, % 1’i Asya kökenlidir. Küba’daki ortalama yaşam süresi 76 yılı aşmaktadır. Nüfusun % 75,6 gibi büyük bir oranının kentlerde yaşadığı Küba’da 15 eyalet ve biri özel statülü Isla de la Juventud (Gençlik Adası) olmak üzere 168 şehir bulunur. Bu eyaletler, batıdan doğuya, Pinar del Río, Artemisa, Havana, Mayabeque, Matanzas, Cienfuegos, Villa Clara, Sancti Spíritus, Ciego de Ávila, Camagüey, Las Tunas, Granma, Holguín, Santiago de Cuba ve Guantánamo’dur.
***
Dostlarım merhaba . Herkesin aklından mutlaka geçmiş niyetlenmiş bir yeri programımıza aldık. ANCAK hijyen takıntısı olan, kolay beğenmeyen, uyum göstermekte zorluk yaşayan, yemek seçiciliği bulunan ,bağımsız hareket etmesini seven arkadaşlarımıza uygun bir tur olmadığını belirtelim . AYRICA bizimle hiç yürümemiş veya az yürümüş arkadaşlarımızın kayıt onayları ancak bizde sürekli yürüyen arkadaşlarımızın REFERANSI ile yapılacaktır.
TARİH 21.01- 4.02.2023 ( 15 GÜN )
İÇERİK : KÜBA GEZİSİ VE DOĞA SPORLARI
FAALİYET KOORDİNATÖRÜ: HÜSEYİN ERDOĞAN
ÜCRET : 850 EURO(*)
(*) 5 katılımcı halinde ücret 1050 euro olup Ara katılım değerlerine göre ücret değişecektir.
KONAKLAMA : Casa Particular konaklama (aile yanında konaklama )
SINGLE KONAKLAMA FARKI : Tüm etkinlik için 280 EURO dur
Ücrete dahil hizmetler:
Havaalanı karşılama; havaalanı-ev-havaalanı transferleri; 13 gün Türkçe rehberlik hizmeti; Havana şehir turu; 1 saat üstü açık klasik Amerikan otomobil kirası (3 adet); Havana-Viñales, Viñales-Cienfuegos, Cienfuegos-Trinidad, Trinidad-Santa Clara-Varadero, Varadero-Havana transferleri; Buena Vista Social Club konseri (Kişi başı 3'er kokteyl dahil ); 5 gece Havana'da, 3 gece Viñales'te, 1 gece Cienfuegos'ta; 3 gece Trinidad'da; 2 gece Varadero'da 5 oda casa particular konaklaması.
NELER DAHİL DEĞİL:
Yemekler ( bir öğünü 5 euro gibi düşünmek lazım ), gidilen yerlerdeki ulaşımlar, alınacak yazılmayan herhangi bir hizmet ( trekking rehberliği, dalış faaliyeti vs ) Küba vizesi ( yaklaşık 50 Euro ), Yurt dışı çıkış harcı Kübaya Geliş ve dönüş uçak biletleriniz, Her türlü sigorta

KÜBA DA İLETİŞİM:
Yaklaşık 30 euro karşılığı alınacak mobil hatlar ile internet sağlanabiliyor 2-3 kişiye bir ortak hat alıp organize olunabilinir. ayrıca pansiyonlarda kontör yükleme esasıyla wi-fi hizmeti alınabilinir

VİZE BİLGİSİ: Vize başvurularınızı seyahat tarihinden minimum 60 gün önce yapmanız gerekmektedir. Küba vize ücreti 50 € 'dur.

PARA ,: ÖDEME MESELSİ Bu kısım biraz karışık ama YERLERİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREN 4 AYRI para birimi ve kredi kartı ödemeleri mümkün

ULAŞIM: Ulaşımda genel olarak en yenisi 1959 model olmak üzere 60 bin tane Amerikan arabası var. Tamirci yok, babadan oğula öğreniliyor.

YEME & İÇME: Küba’da yemek için alternatifleriniz mevcut. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar bir çok yerde yemek
yeme imkânınız mevcut. Yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasulye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor.

KONAKLAMA: Küba turumuzda konaklamalarımız Casa Particular adı verilen yörenin kendine özgü misafirperverliğinin ve sıcaklığının yansıdığı yasal izinli evlerde olacaktır. Casa'ları tercih etmemizin nedeni tüketen bir turizmi değil; yaşayan ve yaşatan bir turizmi desteklememizdendir. Küba'nın yerel evlerinde yerel yaşayışı ve Küba'yı daha iyi hissedebileceksiniz.

TASLAK İÇERİK :
Küba'da yapılacak çok şey gezilecek çok yer var. Bunların arasına dalış kuş gözlem bisiklet trekking vb aktiviteleri de ilave edebiliriz. Amacımız klasik seyahat programlarındaki "değer "yerleri görmek sonra da kendi alternatiflerimizde kendi programımızı yazmak. Bazılarını etkinliğin içine gitmeden koyacağız bazılarını da Küba'ya vardığımızda rehberlerimizi dinlerken konuşarak biz oluşturacağız. Hatta belki konaklamaları da değiştirebiliriz
Ancak hiç bilmeyenler için Küba' da gideceğimiz yerleri size tanıtalım
HAVANA:
Küba’nın başkenti ve açık ara en kalabalık şehri olan Havana, adanın en önemli turizm bölgesidir. Küba’ya giden turistlerin önemli bir bölümü sadece burada konaklamayı tercih eder. Havana’nın kültürel ortamı ve gece hayatı ülkenin diğer şehirlerine göre çok daha canlıdır. Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan tarihi merkez, yani Eski Havana, şehrin turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeridir. Eski şehir ve Merkez Havana esas olarak İspanyol egemenliğinin sonuçlarıyken, Vedado ve –Siboney ile konsolosluklar bölgesi Miramar başta gelmek üzere– Playa önemli ölçüde şehirdeki ABD etkisini yansıtır. Havana’daki yapılarda kolonyal İspanyol mimarisi, barok mimari, neoklasik mimari, art nouveau, art déco, eklektizm, movimiento moderno gibi tarzlar görülür. Bu bölgedeki en popüler plajlar şehre yaklaşık 20-30 km mesafede bulunan Playas del Este’dir.
VARADERO:
22 km boyunca uzanan bir kumsala sahip olan Varadero, Küba’nın en popüler plajı olduğu gibi, Karayipler’in de en büyük tatil bölgesidir. Matanzas’ın güney kısmında ise Zapata Bataklığı vardır. 1961’de ABD’nin desteklediği rejim karşıtı Kübalıların saldırısının yaşandığı Domuzlar Körfezi (Bahía de Cochinos) burada bulunur ve adanın en önemli dalış merkezlerinden biridir. Bu bölgede ayrıca, İspanyolların işgalinden önce adada yaşayan en gelişkin aborjin kabilesi olan Taínoların yaşam tarzını yansıtmak için yapılan turistik Guamá köyü vardır.
CIENFUEGOS:
Aynı isimli eyaletin başkenti olan Cienfuegos, diğer Küba şehirlerinden farklı olarak, dönemin İspanya kralının emrindeki bir Fransız tarafından kurulmuştur. Şehrin neoklasik tarzı mimarideki bu Fransız etkisini yansıtır. Unesco’nun dünya kültür mirası listesinde yer alan dört Küba şehir merkezinden birine sahip olan Cienfuegos, Kübalılar tarafından “Güney’in incisi” olarak anılmaktadır. Şehirde ülkenin başlıca dalgakıranlarından (malecón) biri de bulunur. Cienfuegos, Küba’nın en güzel ve en temiz şehirlerinin başında gelmektedir.
VİNALES VADİSİ :
Unesco’nun dünya kültür mirası listesindeki bu vadide yer alan geleneksel tütün çiftlikleri ve oval dağ görünümlü kaya yükseltileri (mogote) Küba kırsalının en çekici manzaralarından birini sunar. Viñales Vadisi, Amerika kıtasındaki en geniş ikinci mağara sistemine sahiptir.
TRİNİDAT
Amerika kıtasındaki en iyi korunmuş kolonyal şehirler arasında yer alan Trinidad’ın tarihi merkezi, zamanında adadaki şeker üretiminde ve köle ticaretinde temel bir konum edinmiş olan Şeker Fabrikaları Vadisi ile birlikte Unesco’nun dünya kültür mirası listesindedir. Bir “açık hava müzesi” niteliğindeki Trinidad, Küba’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Sancti Spíritus’un kuzey kısmında ise, Küba Devrimi’nin en önemli komutanlarından Camilo Cienfuegos’un müzesi vardır.
Görülecek yerler:
Parroquial Mayor: Sancti Spíritus’ta yer alan ülkenin en eski ikinci kilisesi.
Museo de la Lucha Contra Bandidos: Guamuhaya veya Escambray olarak adlandırılan dağlarda 1960 ile 1965 yılları arasında faaliyet yürüten karşı-devrimci gruplara karşı verilen mücadelenin müzesi. Trinidad’ın en önemli sembollerinden biri olan bu bina 1892’ye kadar manastır olarak kullanılmıştır.
La Canchánchara: Trinidad’da aynı isimli kokteyl ile tanınan turistik mekan. Rom, bal, limon ve su ile hazırlanan bu kokteylin kökeni adanın doğusu olmasına rağmen, günümüzde canchánchara denince akla Trinidad gelmektedir.
Torre Iznaga: 1816’da Manaca Iznaga Şeker Fabrikası’nda inşa edilmiş 45 metre yüksekliğindeki kule. Şeker fabrikasındaki köleleri izlemek amacıyla yapılmıştır.
Salto de Caburní: Topes de Collantes Ulusal Parkı’nda yer alan 62 metre yüksekliğe sahip şelale.
En iyi eğlence mekanları: Casa de la Música (Trinidad), Disco Ayala (Trinidad), Palenque de los Congos Reales (Trinidad), Casa de la Trova

1. Gün: ( 2 KASIM )
Havaalanı karşılama ve transfer
Konaklama Havana'da

2. Gün:
Türkçe rehber eşliğinde şehir turu (İlk 1 saat üstü açık klasik Amerikan otomobille, sonrasında Eski Havana bölgesinde yürüyerek)
Konaklama Havana'da

3. Gün:
Programlanacak
Konaklama Havana'da

4. Gün:
Viñales'e transfer
Konaklama Viñales'te

5. Gün:
Programlanacak
Konaklama Viñales'te

6. Gün:
Programlanacak
Konaklama Viñales'te

7. Gün:
Cienfuegos'a transfer
Konaklama Cienfuegos'ta

8. Gün:
Trinidad'a transfer
Konaklama Trinidad'da

9. Gün:
Programlanacak
Konaklama Trinidad'da

10. Gün:
Programlanacak
Konaklama Trinidad'da

11. Gün:
Santa Clara üzerinden Varadero'ya transfer
Che'nin anıtmezarını ve Zırhlı Tren Müzesi'ni ziyaret
Konaklama Varadero'da

12. Gün:
Programlanacak
Konaklama Varadero'da

13. Gün:
Havana'ya transfer
Konaklama Havana'da

14. Gün:
Buena Vista Social Club konseri
Konaklama Havana'da

15. Gün: ( 16 KASIM )
Havaalanı transferi
UÇAK BİLGİLERİ: UÇAK BİLGİLERİ DAHA SONRA YAYINLACAKTIR

Bazı hususlar:
ETKİLİK MİNİMUM 5 ,MAKSİMUM 15 KİŞİ İLE YAPILACAKTIR
100 ER EURO KAPORA ALINACAK ETKİNLİKTEN VAZGEÇİLMESİ HALİNDE İADE EDİLMEYECEKTİR.
Evet dostlar imkanları müsait olan dostlarımızı bekleriz. Bunun için
BURAYA TIKLAYARAK linkinden uygulamamızı indirip uygulamaya kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır.