UMMAN GEZİ & TREKKING 1-5.2.2023

Umman...
İngiliz himayesinde bir ülkeye gittiğimiz için giyim sorunu olmayan , halkın büyük kısmının İngilizce konuştuğu, çöllerin yanında yemyeşil vadilerin berrak okyanus suyuna sahip  , misafirperver ve hoşgörülü insanların yaşadığı bir ülkeye gidiyoruz.
Etkinliği minimum 6 kişi olması halinde gerçekleştireceğiz.
Katılımcılar rehberin tüm masraflarını ve etkinlikte oluşan tüm şahsi ve ortak masrafları karşılayacaklardır . Bu rakamlardan 6000 TL  organizasyon bedeli olarak kesin olup diğer kalemler tahmini olarak hesaba katılmıştır. Etkinlikte net rakamlar ile ücret güncellenecektir.
Gidiş uçak bilgileri:
31 ock Saw 21:35 kalkış Varış 1 şub 03:30
Dönüş uçak bilgileri:
5 şub muskat 4:25 kakış Saw varış 8:50
Arzu edenler onay almak şartıyla farklı uçuşları tercih ederler 

ETKİNLİK TARİHİ: 1-5 ŞUBAT
İÇERİK : DOĞA YÜRÜYÜŞÜ & GEZİ
ETKİNLİK KOORDİNATÖRÜ: Argun Baydan
ETKİNLİK BEDELİ: 9500 TL (tahmini )
Uçak bedeli gidiş dönüş 8500-9200 TL arasında olup etkinlik ücretine dahil değildir.

Etkinlik bedeline  dahil hususlar : Rehberin ulaşım konaklama yeme içme masrafları, organizasyon bedeli, kişinin 2 kişilik odada konaklama ve kahvaltı ücretleri (çölde 3 kişilik oda da konaklama ve akşam yemeği dahil ) , 3 günlük 7 kişilik SUV araç kira ve yakıt bedeli ( 6 kişi bineceğiz ve kabin bagajı kullanacağız )
Size Ummanı bizden daha iyi anlatacak kişi elbete daha önce gitmiş kişidir :

https://www.birhayalinpesinde.com/muscat

PROGRAM :
Programda 4 güne dağılmış olarak
-Maskat şehrinin gezilmesi (Opera binası - Kale - çarşılar ve marina , Natural Park vb. kraliyet sarayı Rose Al jeens kumsal koruma alanı Sultan Kabus Cami, Corniche) )
-Shab Vadisi (https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g298421... )https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g1940497... )

-Bimmah Sinkhole
-Wadi Bani Khalid (https://www.tripadvisor.com.tr/Attraction_Review-g1940497... )
-Wahiba Sands ( Çölde konaklama )
-Nizwa, Niwva hisarı, Nizva kapalı çarşısı , Jabel Akhdar

Umman ve Muscat hakkında bilgileri listeleyeyim diyorum :
Sultan Kabus bin Seyd El Ebu Seyd çok ama çok seviliyor. Özellikle modern bir devlet yapısı kurmak istemesiyle biliniyor. Öyle diğer Arap ülkelerindeki gibi kısıtlamalar bu ülkede yok. Herkes yönetimden çok memnun. Ummanda yaşam şartları güzelmiş. Yerel halk genelde bu kanıda.
Umman, Ateşin Anası anlamına geliyor. Böyle denmesinin nedeni ise, ülkenin volkanik patlamalar sonucu oluşması.
Umman’ın yönetim şekli Üniter parlamenter monarşi.
Umman’ın resmi dili Arapça ve dini İslam. Ülkenin % 95’i müslüman. Umman’ın İslamiyeti kabulü, Hz. Muhammed’in mektubu sayesinde başlıyor.
Ekononimin temeli petrol. İhracatın neredeyse % 70’i petrol ihracatından.
Umman, öyle aşırı zengin bir ülke değil.
Umman’da resmi tatiller Cuma ve Cumartesi. Bir çok Arap ülkesinde olduğu gibi. Umman, eskiden Birleşik Krallık’ın yönetimindeymiş. 1970 yılında bağımsız olmuş. Bu yakın tarihleri. Aslında Umman tarihi çok ama çok eskilere dayanıyor.
Umman Muscat nerede diyenler için : Ülkenin kuzeyinde Birleşik Arap Emirlikleri ve Arabistan var. Batı da ise Yemen. Doğu’da Hint Okyanusu. Umman Hakkında Bilgiler için Vikipedia Umman‘a bakabilirsiniz.
Başkent Muscat’da, neredeyse nüfusun 30’u yabancılardan ve göçmenlerden oluşuyor.
Ülkede trafik sağdan akıyor. Prizler, bizimkiler ile benzer.
Kıyafet olarak ; erkekler Dishdasha yani entari gibi bir kıyafet giyiyorlar. Başlarında ise fesin beyaz hali olan “Kuma” giyiyorlar. Bir çoğu hançer taşıyor. Ülkede kültür gibi desem yeridir. Zaten bayraklarında bile hançer işareti var. Umman kadınları ise Omaniya diye kıyafetler giyiyorlar. Genelde renkli oluyor. Tabi peçe ve türban da çok yaygın. Ama özellikle turist bayanlar istedikleri gibi dolaşabiliyorlar.
Umman’da yaşam nasıldır ? diyenler için : Özetle, ve gördüğüm kadarıyla, gayet güzel bir ülke. Yaşanır. İnsanlar mutlu.
Evet dostlar yine özel bir yer belki ikna oldunuz belki olmadınız ama gezgin dostumuzun son notunu paylaşayım sizinle:
Umman, beni çok ama çok şaşırttı. Hiç bir fikrim olmadan gittiğim bu ülke, geriye dönerken onlarca anılar bıraktı zihnimde. “Yine olsa yine giderim. İyi ki de gitmişim” dedim. Sonsuz vadileri, kıpkırmızı çölleri, turkuvaz rengi denizi, güler yüzlü halkı lezzetli yemekleri ile Umman beni kazandı."

Evet dostlar faaliyete KATILMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK  uygulamamızı indirip  kaydolmalı , daha sonrada uygulamadaki etkinlikler menüsünden bu etkinliğe katılım başvurusunda bulunmalıdır.
ÖDEMELER İSTENDİĞİNDE ACENTE HESABINA VEYA ACENTE YETKİLİSİNE YAPILMALIDIR
UGO TURİZM İNŞ GIDA TİC LTD.ŞTİ.
ŞİRİNEVLER MAH MAHMUT BEY CAD. MERİÇ SOK NO 27/1 BAHÇELİEVLER- İSTANBUL
TEL:05065154166
HESAP BİLGİLERİ : TEB UGO TURİZM İNŞAAT GIDA SAN.LTD.ŞTİ TR960003200000000070083603
TREKINTURKEY DOĞA YÜRÜYÜŞ GRUBU OLARAK FELSEFEMİZ
Bizler doğada yeni yerler keşfetmeyi arzu ediyoruz. Dağ ,ova ,vadi, kanyon demeden neresi olursa olsun yürüyoruz, geziyoruz. Bizler yürüdüğümüz rotaları http://www.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun adresinde paylaşıyoruz. Bizler amatör ruhla doğada gezmeyi, yeni yerleri görmeyi amaçlayan bir doğa yürüyüş grubuyuz . Bizimle yürüyemeyen arkadaşlarımız bu rotaları indirip kendi başlarına yürüyebilirler, isteyen TÜM gruplar alıp kullanabilirler. Bizler her paylaşılan rotanın gezilen bölge halkının kalkınmasına, kültürel iletişime , bölgenin tanıtılmasına, dolayısıyla her türlü tahribattan haberdar olmaya ve bu tahribatlara karşı güç birliği oluşturulmasına imkan sağladığına inanıyoruz..
KATILIM VE FAALİYETLERİMİZ HAKKINDA
Macerayı seven bireyler olmanız konfor beklentinizin olmaması, ekip ruhu , ekip arkadaşlarınıza ve emeğe saygı çok önemlidir. Çünkü Issız bölgelerde yürüyeceğiz uyumsuz formsuz beklentileri yüksek arkadaşlar bizi zorlar. Hem de kendileri zorlanır
Bizim faaliyetlerimize grup üyesi olsun olmasın sağlıklı olan ve o günkü parkur için performansı yeterli olan herkes katılabilir. Kalp, sara, pıhtılaşma vb özel hastalıkları olanlar mutlaka faaliyet koordinatörüne önceden bilgi vermelidirler. Katılımcılar doğaya çıktıklarında risk altına gireceklerini bilmelidirler ve bunu göze alarak faaliyetlere katılmalıdırlar. Bu riskler; her türlü doğal afetler,( sel , yangın,taş düşmesi, deprem, toprak kayması, yıldırım vb), vahşi hayvan, yolu kaybetme, geceyi arazide geçirmek zorunda kalma gibi durumlar olabilir. Faaliyetimize katılacak kişiler hiç kimseyi bu durumlardan sorumlu tutmadan başına gelebilecek olayları kabullenmiş olarak gelmelidirler
Faaliyetlerde katılım iptalleri bizi zor duruma sokmaktadır. Yapılacak iptallerde yerinize katılımcı bulunamaz ve araç kritik bir sayıda ise, katılım ücreti gelmeseniz dahi sizden talep edilir. Çünkü biz sizin bir sözünüze güvenerek yerinizi ayırıyoruz.
Faaliyette tek yetkili, faaliyete gitmek için araca bindiğiniz andan , faaliyet bitimi için aracı terk etmenize kadar faaliyet koordinatörüdür. Araç içi oturma ve yürüyüş düzenine, giysilerinize , yürüyüş sırasındaki davranışlarınıza kadar müdahale edebilir. Sağlık , yanlış giyinme vb sebeplerle gerekirse faaliyete de almayabilir. Faaliyetlerimize katılan herkes yukarıdaki hususları kabullenmiş sayılacaktır.
Yeni arkadaşlarımız için bazı notlar :
İnstagram hesabımız : @trekinturkey (etkinliklerimizi görebilirsiniz)
Sitemizin linki : www.trekinturkey.com (etkinliklerimizi görüp kayıt olabilirsiniz)
Facebook sayfamızın Linki : (beğenirseniz her etkinliğimizin haberi size gelir )
https://www.facebook.com/trekinturkey/
Mail grubumuza üye olmak isteyen arkadaşlarınız aşağıdaki linki kullanabilirler: (her hafta en fazla 1-2 mailimiz var)
https://groups.google.com/forum/#!forum/trekinturkey
Maceralarımız( rotalar ) :
http://tr.wikiloc.com/wikiloc/user.do?name=Argun&id=307380